סקירה כלכלית

מדוע צומחת הכלכלה הפיליפינית בעקביות כה רבה בשנים האחרונות? מדוע מעבירות חברות בינלאומיות רבות את פעילותן לכאן? מה צופן העתיד למדינת האיים? מה אומרים המומחים?

כללי

הפיליפינים הינה ארכיפלג המורכב מ-7107 איים הפרוסים על שטח של שלוש-מאות אלף קמ"ר. שכנותיה הן אינדונזיה, מלזיה וברוני מדרום, סין וטאייוואן בצפון, וייטנאם במערב והאוקיינוס השקט במזרח. הפיליפינים מחולקת לשלושה קבוצות עיקריות של איים, ויסאייאס במרכז, לוזון בצפון, ומינדנאו בדרום. שני האחרונים מהווים 65% משטחה של המדינה, בעוד שהבירה מנילה ממוקמת בלוזון. כ-90% מהאוכלוסיה היא קתולית, והשפה המקומית נקראת טאגאלוג, בעוד שאנגלית נחשבת אף היא לשפה רשמית שנייה. זוהי השפה הרשמית בעסקים, רפואה ולימודים. נכון להיום, האוכלוסיה עומדת על כ-102 מיליון איש לערך (מספר 12 בעולם), עם קצב גידול אוכלוסין של 2% בשנה, מהגבוהים באסיה, בעוד הגיל החציוני עומד על 23.


כלכלה יוצאת דופן

בדומה מאוד לישראל, הפיליפינים יצאה מהמשבר הכלכלי העולמי כמעט ללא שריטות, עם צמיחה של 1.1% בשנת 2009. הכלכלה הפיליפינית הינה כלכלה מתועשת ומתפתחת, הרביעית בגודלה בדרום-מזרח אסיה, שמציגה מאז 2006 גידול שנתי של 5% בתוצר הגולמי בממוצע, למרות תקופת המיתון העולמי. מהרבעון הראשון של 2012 ועד הרבעון הראשון של 2013 היא הייתה הכלכלה בעל צמיחת התוצר המהירה בדרום-מזרח אסיה, עם צמיחה של 7.8%, כשהיא עוקפת את סין והודו. הכלכלה הפיליפינית נחשבת ליוצאת דופן במזרח-אסיה, בעיקר הודות לסקטור מיקור השירותים הגדול וכן הצריכה המקומית הגדולה, המרכיבה בערך שלושה-רבעים מהכלכלה. בשנת 2013 קיבלה הפליפינים את דירוג האשראי הראשון שלה מחברות דירוג האשראי S&P ופיץ', דבר שעתיד להגביר את ההשקעות הזרות במדינה.

הסקטור היצרני במדינה עדיין יחסית קטן, אך הוא צומח בהדרגה. השכר הממוצע נמוך מאוד וגורם לצעירים רבים להגר למדינות אחרות (כ-10% מהאוכלוסיה עובד בחו"ל). מרבית העובדים הפיליפינים השוהים בחו"ל שולחים מדי חודש כספים (מטבע זר) חזרה הביתה ודוחפים עוד יותר את הצריכה המקומית ואת הכלכלה הפיליפינית. האיזורים האורבניים של הערים מנילה וסבו שוקקים בפעילות כלכלית עניפה. רואים זאת בעשרות פרויקטים נדלנ"יים הנבנים במלוא המרץ, בקניונים מלאים עד אפס מקום באזרחים הקונים ללא הרף. במהלך המשבר הכלכלי העולמי, הפעילה הממשלה הפיליפינית תוכניות פיסיקליות בכדי לתמרץ את הכלכלה. כעת מתמקדת הממשלה הפיליפינית בשיקום התקציב והחזרתו למצב תקין. היא מבקשת לבסס תקציב המיועד לממן תוכניות פיתוח מרכזיות וכן למשוך משקיעים פרטיים אל פרויקטים של תשתית ציבורית, מה שיבטיח את המשך צמיחתה של הכלכלה.

הסקטורים העיקריים

הסקטורים העיקריים של התעשייה הפיליפינית הינם מיקור חוץ של שירותים עסקיים (מוקדי שירות, תמיכה טכנית, וכד'), עיבוד וייצוא מזון, טקסטיל וביגוד, ייצור והרכבת מוצרי אלקטרוניקה. מרבית התעשיות פרוסות באיזורים העירוניים מסביב למנילה, בעוד שהעיר השנייה בגודלה, סבו, מתפתחת בשנים האחרונות והופכת למוקד מבוקש בעבור משקיעים זרים ומקומיים כאחד.

גם לכריית מחצבים יש פוטנציאל משופע בפיליפינים, שמכילה בשטחה מאגרים רבים של זהב, כסף, ניקל, גופרית ונחושת. לאחרונה, בדומה לישראל, נמצאו גם בפיליפינים מאגרים גדולים של גז סמוך לאיים של פאלאוואן. זאת, בנוסף על מאגרי האנרגיה הגיאותרמית, הפחם והנפט הקיימים במדינה.

הייצוא מהפיליפינים הסתכם בשנת 2012 ב-52 מיליארד דולר, בעוד הייבוא לפיליפינים הסתכם ב-62 מיליארד דולר.

ייצור והרכבת מוצרי אלקטרוניקה: מערכות האיי-בי-אס של רכבי מרצדס, ב.מ.וו וגם וולבו מיוצרות בפיליפינים. גם פורד, טויוטה, מיצובישי וניסן מייצרות רכבים בפיליפינים. חברות כמו אינטל וטקסס-אינסטרומנטס מייצרות כאן את מוצריהן מזה 20 שנה ויותר. המפעל של טקסס-אינסטרומנטס הינו היצרן הגדול ביותר של שבבי די-סי-פי בעולם. גם חברת טושיבה מייצרת במפעליה בעיר לגונה את המחשבים הניידים שלה, בעוד שהדגש כעת מושם על ייצור דיסקים קשיחים. גם יצרנית המדפסות לקסמרק מחזיקה במפעל גדול באיזור העיר סבו.

מיקור-חוץ של שירותים עסקיים: על פי מחקרים רבים, ביניהם של תאגיד המחשבים IBM, הפיליפינים עקפה את הודו והפכה למובילה העולמית במיקור-חוץ של מוקדני-שירות. אין כמעט חברה גדולה בארה"ב שלא מפעילה כאן חטיבת שירות לקוחות פיליפינית, שעונה לטלפונים של מיליוני לקוחות מכל העולם.

למרות שהתעשייה הפיליפינית צומחת מהר ובעיקר בתחום השירותים והאלקטרוניקה, סקטור החלקאות עדיין נחשב גדול יחסית לכלכלות אחרות. המכון הבינלאומי לחקר אורז ממוקם בפיליפינים, ומחקריו לאורך השנים שיחקו תפקיד חשוב בהגדלת תפוקת האורז בעולם.

שוק ההון הפיליפיני

כושר השרידות והיציבות של הכלכלה הפיליפינית מבוסס בעיקר על מאפיינים מבניים איתנים, ובעיקר על העובדה כי הסקטור הפנימי והצריכה הפרטית אחראים על 75% מהתוצר הגולמי של המדינה. עובדה זו הופכת את הפיליפינים להרבה יותר חסינה מפני בעיות מסחר, המתרחשות למכביר אצל מרבית שכנותיה באסיה. על פי הערכות של הבנק הגרמני "דויטשה בנק", שוק המניות הפיליפיני עתיד להמשיך ולהציג תשואות מרשימות (מאז 2006 עד היום – תשואה שנתית ממוצעת של 22%), וזאת בשל הצפי להמשך עלייה ברווחי התאגידים הפיליפינים וצמיחת הכלכלה כולה. "השורים, כך נראה, חיים ובועטים", אומרים האנליסטים רפאל גרשיטורינה וקאריסה מנגובט מדויטשה-בנק.

מה אומר הבנק העולמי?

על פי דוחו"ת אחרונים של הבנק העולמי, עולה כי ב-13 מתוך 20 ערים פיליפיניות חלים בשנים האחרונות שיפורים משמעותיים ברגולציה הממשלתית, ותהליך פתיחת עסק והפעלתו הפך להרבה יותר פשוט וקל מבעבר. ב-65% מהערים בוצעו רפורמות חיוביות לפחות באחד משלושת הפרמטרים החשובים של פתיחת עסק, רישום של נכס וטיפול והשגת אישורי בנייה. על פי הדו"ח, הכי קל לפתוח עסק באיזור ג'נרל סנטוס, הכי קל לרשום נכס באיזור ולנצואה, בעוד שבעיר דאבאו הכי קל לקבל אישורי בנייה.

תחזית כלכלית

ראש משלחת קרן המטבע העולמית בפיליפינים, מר ויוק ארורה טוען כי צמיחה חזקה יותר בשנים הקרובות הינה מאוד אפשרית וברת-ביצוע. האינפלציה צפוייה להישאר במסגרת מטרות הממשלה והבנק המרכזי. תעשיית מיקור החוץ של שירותים עסקיים, בעיקר שירות לקוחות, ממשיכה לפרוח בפיליפינים ועתידה לצמוח בעשרות אחוזים בשנים הקרובות. ריקו היזון, יועץ כלכלי לענייני אסיה המופיע בערוצי הטלויזיה בי-בי-סי, סי-אנ-בי-סי ועוד, טוען כי בשנים הקרובות צפוייה זרימה משמעותית של השקעות חדשות בסקטורים של תעשיית הייצור, התיירות, תשתיות, נדל"ן ומיקור-חוץ של תהליכים עסקיים. הן הפרויקטים של שת"פ ציבורי-פרטי של הממשלה והן מדיניות מוניטרית מרחיבה מצד הבנק המרכזי הפיליפיני יתרמו אף הם להגדלת ההשקעות הזרות. היזון מציין כי הצריכה הפרטית תישאר איתנה, העברות הכספים מעובדים פיליפינים בחו"ל תתחזק והייצוא ימשיך לגדול על רקע התרחבות הכלכלה האמריקנית ואפשרויות המסחר הגלובליות. לטענתו של היזון, מצבה החיצוני של הפיליפינים נותר איתן, הן בשל צבירת מט"ח מרשימה והן בשל גידול מתמיד בזרימת השקעות זרות.

HSBC, אחד מתאגידי הבנקאות והפיננסים הגדולים בעולם, טוען כי הפיליפינים עתידה לדלג 27 מקומות בדירוג העולמי ולהפוך לכלכלה ה-16 בגודלה בעולם, עד שנת 2050. התחזית של HSBC מתבססת על הכנסה עכשווית, מדיניות ממשלתית, המערכת הדמוקרטית, רמת החינוך ושינויים דמוגרפיים. הבנק מתאר את הפיליפינים כ"Star Performer” במונחים של צמיחה כלכלית, וטוען כי מדינת האיים צפויה להציג צמיחה שנתית ממוצעת של 7% ב-40 השנה הקרובות, כשהפירוט הינו: עד שנת 2020: צמיחה ממוצעת של 8.4%. מ-2020 עד 2030: צמיחה ממוצעת של 7.3%. מ-2030 עד 2040: צמיחה ממוצעת של 6.6%, ומ-2040 עד 2050: צמיחה ממוצעת של 5.8%. ללא ספק, תחזית מרשימה וחזקה ביותר. HSBC מסביר שהיתרונות של הפיליפינים נעוצים ביסודות המקרו-אקונומיים כמו אינפלציה יציבה וצמיחה עקבית, שיפור במערכת הממשל, והגידול המתמיד באוכלוסיה.

בנוסף, קיראו בצד שמאל של עמוד זה (למעלה) את תחזית הבנקים האמריקנים סיטיגרופ וגולדמן זאקס.

סיטיגרופ וגולדמן זאקס: הפיליפינים בין 11 המעצמות הכלכליות של העתיד

בדו"ח שפרסם הכלכלן הבכיר של ענק הבנקאות סיטיגרופ, וויליאם בויטר, עולה כי עד שנת 2050 ישתנה הסדר העולמי, וארה"ב כבר לא תהיה הכלכלה הגדולה בעולם. על פי פרמטרים של חיסכון ציבורי ופתיחות להשקעות, תחזית דמוגרפית יציבה, קידמה חינוכית, מדיניות ממשלתית יציבה ושקופה ופתיחות מסחרית, הכלכלן של סיטיגרופ מעריך כי הפיליפינים תהיה בין 11 המדינות שיהפכו למעצמות הכלכליות של העולם

מחקר דומה בשם "11 הבאות בתור", שערך בנק ההשקעות גולדמן זאקס כבר בשנת 2005, כלל אף הוא את הפיליפינים בין 11 המעצמות הכלכליות של המאה ה-21. את המחקר הוציא גולדמן זאקס כשנתיים לאחר שהוציא את המחקר הנודע שלו על ארבעת מדינות ה"בריק": ברזיל, רוסיה, הודו וסין.

שאלה? צור קשר!

הצטרפו כבר עתה לקהילת IsraeliOnIsland.com בפייסבוק ולחצו על LIKE. אנו עומדים כאן לרשותכם בכל נושא ונענה בשמחה על כל פנייה.


אנחנו כאן במנילה בכדי לעשות את העבודה עבורך...

אל תתבלבלו: אנו אומנם פועלים במדינת איים טרופית חלומית, אך אנו עובדים מסביב לשעון ומספקים פתרונות יצירתיים ויעילים לכל צורך, בהתאם למקובל בישראל.