תרבות בפיליפינים: טיפים מועילים

על מה ומי אסור לצחוק? מה נראה מקצועי ומה לא? מה כדאי ולא כדאי לעשות? כאן תלמדו קצת על התרבות הפיליפינית...

כללי

ID-100211190הפיליפינים הם ללא ספק עם מיוחד מאוד, שעבר זמנים לא קלים תחת ידן של כמה מעצמות כובשות, ביניהן ספרד, יפן וארה"ב. כל אחת מהן השאירה את חותמה על האזרח הפיליפיני הממוצע, הן במנטליות, תרבות ואופן ההתנהגות. תוכלו לומר, כי מצד אחד האמריקניזציה שולטת, כאשר הפיליפינים יצחקו וידברו איתכם באנגלית מושלמת במבטא אמריקני, אך מצד שני המסורת השמרנית שנותרה מימיי ספרד תמנע מהם מלומר דברים מסויימים, שאולי הייתם מצפים לשמוע. לכל המבקרים או אנשי העסקים המתכננים להגיע לכאן לתקופה מסויימת, גם אם קצרה, מומלץ להבין את המנטליות הבסיסית, לפני שטעויות תרבותיות עלולות לשבש לכם את התוכניות…


אל תתרגזו...

אני יודע, שזה די קשה לומר לישראלים לא להתרגז במצבים מסויימים, אבל בפיליפינים חשוב מאוד לשמור על יחסים קורקטיים עם קולגות, עובדים או מכרים – גם כאשר העניינים מתחממים ונהיים קשים, ואף בלתי נסבלים. אל תתרגזו יותר מדי, כי זה עלול להכתים את אישיותכם בעיניי הפיליפינים, ואף לקלקל יחסי עבודה.

אל תיפלו לנימוס...

הפיליפינים מנומסים להפליא, וזה שינוי מרענן עבור ישראלים רבים המבקרים כאן. הפיליפינים תמיד יעדיפו להימנע מעימות, או אפילו מלומר את המילה "לא". עם זאת, אתם עלולים לתרגם את הנימוס הנדיר כאות הסכמה לכל דבר שאתם אומרים, וזו לא תמיד המציאות האמיתית. אל תסיקו כי תשובת "כן" מעובד או קולגה פיליפינית, אכן פירושה "כן", או שפרצוף מחייך ושמח פירושו התקדמות כלשהי בפרויקט.

חפשו משמעויות נסתרות...

אנגלית היא אומנם שפה מדוברת, וכמעט כולם מדברים אותה באופן בסיסי. בעולם העסקי זו אפילו השפה הרשמית, שם היא מדוברת ברמה גבוהה מאוד והתקשורת זורמת באופן קליל ופשוט. עם זאת, מסוכן מאוד לתרגם כל מילה ומשפט כפי שהם. עליכם לחפש את המשמעויות הנסתרות מאחורי דברים הנאמרים לכם.

אל תהיו אסרטיביים מדי...

נשים זרות עלולות להיתקל בבעיה כאשר הן עובדות בפיליפינים, אבל לא בגלל הטרדות מיניות חס וחלילה. הנושא כאן הוא דווקא אופן התנהלותן המקצועי בקרב הקולגות הפיליפינים. לנשים מביניכן, אם תתנהגו באופן אסרטיבי מדי, אתן עלולות להרחיק מכן קולגות מהמין הגברי, ואף לקלקל את יחסי העבודה.

תנו כבוד, ותשתמשו במילים הללו...

במלון, ברחוב או בכל מקום אחר ברחבי הפיליפינים, פנו לגברים שאינכם מכירים (שומרים במלון, נהגי מונית, וכו') בכינוי "בוס", “צ'יף", “קויאה" (Kuya, שפירושו "אחי הגדול"), או “פוגי" (חתיך). הכבוד שתיתנו להם בכך ייזכר היטב, ולעיתים אף יחסוך לכם כמה שקלים אצל נהג המונית. על נשים תפנו בכינוי "מיס", או "אטה" (Ate, שפירושה "אחותי הגדולה”). שוב, בפיליפינים – הכבוד משחק תפקיד מרכזי.

אל תשכחו מטרייה...

קוד הלבוש בעולם העסקים הפיליפיני הינו פורמלי, וחליפות הינן נורמה מקובלת. עם זאת, אל תשכחו להביא בגדי קיץ קלילים לאור מזג האוויר הטרופי, וכמובן מטריה לגשמים הבלתי צפויים...

תתלבשו בהתאם...

כחמישה אחוזים מכלל האוכלוסיה הפיליפינית הינה מוסלמית, אם כי בעיקר בדרום המדינה, ולרוב ישראלים אינם מגיעים לשם. עם זאת, במידה ואכן תגיעו לאיזורים מוסלמים – לנשים מומלץ לשמור על קוד לבוש שמרני.

תשתמשו בבילויים בחוכמה...

בילויים הם חלק חשוב מתרבות העסקים הפיליפינית. בסופו של יום עבודה מייגע, נוהגים הפיליפינים לעצור בבית קפה או פאב בכדי לשתות כמה בירות או לאכול איזו פיצה משפחתית. בשביל אנשי עסקים זרים המגיעים לפיליפינים, “בילויים" הינם כלי עסקי מרכזי, ואנשי קשר שעימם אתם מתרועעים יצפו לכמה שעות בילוי עמכם לאחר יום עבודה ארוך. ויותר חשוב, הם יצפו שאתם תשלמו.

אל תקצרו שיחות חולין...

בניית מערכות יחסים הינה חשובה מאוד בפיליפינים, וכל ישיבת עבודה במרבית האירגונים, גם הגדולים שביניהם, תתחיל בשיחות-חולין על מנת לייצר אינטראקציה חברתית. אל תנסו חס וחלילה לקצר את השיחות הללו באופן דרסטי ולגלוש היישר לתכל'ס. העובדים יתמרמרו, ויחסי העבודה עלולים להיפגע.

אל תתבדחו...

כפי שאמרנו, הפיליפינים מאוד רגישים. יש אף הטוענים, כי הם בין העמים הרגישים בעולם. ולכן, אל תתבדחו על חשבונם, על מדינתם, או על ענייני דת, וגם לא על אף אדם ספציפי בחבורה. הם עלולים להיעלב, וחבל. מצד שני – תצחקו מכל בדיחה שהם מספרים, כי הנימוס שולט…

שאלה? צור קשר!

הצטרפו כבר עתה לקהילת IsraeliOnIsland.com בפייסבוק ולחצו על LIKE. אנו עומדים כאן לרשותכם בכל נושא ונענה בשמחה על כל פנייה.


אנחנו כאן במנילה בכדי לעשות את העבודה עבורך...

למרות העובדה כי אנו פועלים במדינת איים טרופית חלומית, אל תתבלבלו: אנו עובדים מסביב לשעון ומספקים פתרונות יצירתיים ויעילים לכל צורך ובעייה, בהתאם למקובל בישראל.