תרבות העסקים בפיליפינים: טיפים מועילים

על מה ומי אסור לצחוק? מה נראה מקצועי ומה לא? מה כדאי ולא כדאי לעשות? כאן תלמדו קצת על תרבות העסקים הפיליפינית...

ה

פיתוח והצמיחה המתמשכת של תעשיית הנדל"ן הפיליפינית מפתיעה אנליסטים רבים בשנים האחרונות. פרויקטים חדשים וגרנדיוזים נבנים בכל עבר, המחירים עולים והאזרחים, הן המקומיים והן הזרים – קונים. ישנן מספר סיבות חיוביות הדוחפות את הנדל"ן הפיליפיני קדימה ובמרץ, ביניהן ניתן למנות:

כמו בארץ

ID-10023008

באופן דומה מאוד לתרבות הרווחת בישראל, גם בפיליפינים מסתתר אלמנט תרבותי כבד מאחורי הביקוש המוגבר לבתים ודירות מגורים, והבעלות על אחד משלך. מדובר בביקוש עוצמתי השורד אפילו בעיתות של משברים כלכליים, ומהן הסיבות? ובכן, בעלות על בית או דירה בעבור הפיליפיני הממוצע נחשבת לאמצעי הגידור הטוב ביותר בעיתות של משברים פיננסיים. הבית הוא המחסה וחוף המפלט – המקום אליו משפחות שלמות רצות ומסתתרות בזמנים קשים. זה מאוד רלבנטי לאור אסונות הטבע הפוקדים את הפיליפינים מדי שנה, הפוגעים בפרנסה של מיליוני אנשים, כאשר הדבר הבטוח שנותר, הוא הבית.

דעה של בנקאית

סגנית-נשיא חטיבת המשכנתאות של הבנק הפיליפיני בי.פי.איי, מיס ג'וסלין אנה, טוענת שלהבדיל מהמשבר הכלכלי שID-10060061ל אסיה בשנות ה-90, כשמרבית הקונים בסקטור הנדל"ן היו משקיעים ספקולנטים, כיום מדובר בקונים אמיתיים, באזרחים פשוטים הממלאים את הצורך הבסיסי שלהם בבית ומחסה. למרות מאות הפרוייקטים ברחבי המדינה, יש לזכור כי מדובר באוכלוסיה של 100 מיליון איש, עם גידול אוכלוסיה מוגבר וצמיחה כלכלית מואצת. מעמד הביניים בפיליפינים גדל בקצב מסחרר ועימו הביקוש לדירות ובתים. על פי הערכתה של ג'וסלין אנה, כ-90% מרוכשי הדירות כיום (הנוטלים משכנתאות) הינם משתמשים סופיים, ולא משקיעים ספקולנטים. למרות האופטימיות הרבה, ישנם גם סיכונים מבניים שיש לשים אליהם לב, כגון סכנת המשך המיתון והמשבר הפיננסי בארה"ב, או מידת ההצלחה של המלחמה בשחיתות הממשלתית. כל אלה עשויים להשפיע על המשך פריחת סקטור הנדל"ן.

תחזית לשנים הקרובות

על פי הערכות המומחים בשוק, סקטור הנדל"ן הפיליפיני צפוי להמשיך במגמה חיובית, בעיקר באיזורים מסביב למנילה כגון בטאנגאס, לגונה, קאזון וקאביטה, כשלאחריהם צפוייה גם צמיחה משמעותית באיזורים של רודריגז, אנטיפולו, אנגונו, קאינטה וטאייטאיי. הסיבות מדוע? ובכן, מדובר בשטחים יחסית בתוליים המוכנים כבר לפרויקטים עתידיים, וכמובן בשל הקירבה לאיזורים העסקיים והשוקקים של מנילה: מקאטי, גלובל סיטי, אורטיגאס, מנדלויונג ופאסאיי.

איזורים נוספים בעלי פוטנציאל גדול לפריחת הנדל"ן הינם העיר סבו (העיר השנייה בגודלה בפיליפינים), צפון-בולאקאן (במיוחד בעיר סאן-חוזה דל מונטה), צפון-קאלוקאן, פיירביו ונובאלישז (שניהם בעיר קאזון). הצפי הוא שעובדים פיליפינים בחו"ל יתמקדו בהשקעות נדל"ן במחירים שבין 1.8 מיליון פזוס עד -2.8 מיליון לדירה (בין 41,000$ ל-64,000$).

תשומת הלב בנדל"ן המסחרי תתמקד בעיקר בהשכרה/החכרה לבנקים, חברות מיקור-חוץ ומסעדות. גם שוק הדירות המעוקלות יזכה ליותר "שחקנים" מבוססים, מכיוון שמדובר בסקטור פשוט ובטוח להשקעה. לפי התחזית, המצב חיובי בכל תחומי הנדל"ן המסחרי כולל משרדים, קמעונאות ומלונאות. בין הסיבות לכך, ניתן למנות את צורת הניהול הפרודוקטיבית של הממשל החדש בראשות אקינו, המספק הנהגה חזקה ואספקת תשתיות, אשראי ויסודות כלכליים איתנים. יעם זאת ולמרות נקודות האור החיוביות, חברת הייעוץ מזהירה מהאטה בכלכלה הסינית, שעשוייה להשפיע על הכלכלה הפיליפינית.

סבו: היעד המועדף, אחרי מנילה

לאחר שבשנת 2010 החלו חברות הנדל"ן להשקיע יותר ויותר בסבו, העיר השנייה בגודלה בפיליפינים לאחר מנילה, התחזית היא כי השגשוג עומד להגיע בקרוב. הביטחון הגובר של משקיעים בינלאומיים ומקומיים בכלכלה הפיליפינית יתמוך בהמשך שגשוגה של תעשיית הנדל"ן ברחבי המדינה, בעיקר בסבו המתפתחת במהירות. עיר החוף היפה הופכת למוקד משיכה אדיר עבור שווקים זרים ומקומיים כאחד. לצד הקונדוס (דירות למגורים) המהווים את קטר הצמיחה העיקרי של סקטור הנדל"ן בסבו, הצפי הוא שגם פרויקטים של בתים לבעלי הכנסה בינונית ימשכו משקיעים רבים, בעיקר בקרב העובדים הפיליפינים בחו"ל. חברות הנדל"ן הגדולות במדינה וביניהן "אייאלה", "פילאינבסט", "אס-אם פריים" ואחרות הודיעו באופן רישמי על ביצוע השקעות כבדות בסקטור הנדל"ן של העיר סבו. בשל מחסור בשטח, החברות מתכננות לבנות בעיקר גורדי-שחקים למגורים, למסחר ובעיקר לחברות מיקור-חוץ, כמו גם קניונים, בתי-מלון ומרכזי בילויים. אחד הפרויקטים המדוברים ביותר בעיר סבו הינו של חברת "אס-אם פריים", שרכשה 300 דונם בסבו ומתכננת לבנות עליו בין היתר, את אחד הקניונים הגדולים ביותר בעולם. על פי הנס סיי, נשיא "אס-אם פריים", החברה תשקיע 400 מיליון דולר בפרויקט במהלך השנים הקרובות. בין הסיבות לכך: הכלכלה המשומנת והמנוהלת היטב של העיר סבו. "אנו בטוחים באיך שסבו מנוהלת, ואנו הולכים לשכפל בסבו את מה שעשינו במנילה".

הצטרפו כבר עתה לקהילת IsraeliOnIsland.com בפייסבוק ולחצו על LIKE. אנו עומדים כאן לרשותכם בכל נושא ונענה בשמחה על כל פנייה.


אנחנו כאן במנילה בכדי לעשות את העבודה עבורך...

למרות העובדה כי אנו פועלים במדינת איים טרופית חלומית, אל תתבלבלו: אנו עובדים מסביב לשעון ומספקים פתרונות יצירתיים ויעילים לכל צורך ובעייה, בהתאם למקובל בישראל.